– спортивне орієнтування на лижах (СОЛ);
– спортивне орієнтування на велосипедах (МТБО);
– спортивне орієнтування Trail (ТРО);
– спортивне орієнтування рогейн (СОР, командний).
Історія зародження виду спорту
Розвиток спортивного орієнтування в Україні
У травні 1963 року у м. Каневі пройшов перший чемпіонат України з орієнтування. Організовувала та проводила змагання Українська республіканська рада з туризму та екскурсій. Команди усіх областей України були укомплектовані відомими у той час туристами, багато з яких займаються туризмом й досі. Так, за київську команду виступав Б. Леві, який потім став Майстром спорту з туризму та суддею Всесоюзної категорії з орієнтування, за одеську — В. Кашинцев, який багато років очолював відомий всім туристам України Одеський міський клуб туристів та багато інших. Командну перемогу одержала команда Одеси. В особистому заліку першими чемпіонами України стали Е. Степаненко (Одеса) та В. Смірнов (Київ).
Восени 1963 року біля Невицького замку у Закарпатті були проведені І Всесоюзні змагання зі спортивного орієнтування. У цих змаганнях брали участь збірні команди України, Києва та Одеси, які також були укомплектовані туристами. Найкращими у командах України були в індивідуальних змаганнях: наймолодша учасниця Всесоюзних змагань О. Смірнова (Білецька) — 6 місце та Б. Леві — 9 місце (обоє Київ). У парних змаганнях одеська пара Е. Степаненко та К. Бойко зайняла 6 місце. Це був вагомий успіх, бо орієнтуванню України був тільки один рік, а прибалтійські спортсмени, ленінградці та москвичі вже мали за плечима чималий досвід.
Спортивне орієнтування та туризм ще довго йшли разом. Становлення орієнтування у Радянському Союзі та в Україні нерозривно пов’язано з туристським активом, який створював правила, малював карти, проводив змагання, готував команди. Поступово цей актив дедалі більше уваги віддавав орієнтуванню, але продовжував ходити у походи. І тільки з передачею орієнтування від Всесоюзної ради з туризму до Спорткомітету СРСР ці два види спорту почали існувати окремо. Так 28 квітня 1979 року при Спорткомітеті СРСР було створено Всесоюзна федерація спортивного орієнтування.
У 1980-1990 роки в Україні зароджуються різні багатоденні змагання по орієнтуванню. Вони доступні для всіх – від новачків до ветеранів. Змагання зручні тим, що дають можливість задовольнити потреби у фізичному, технічному, тактичному і психологічному навантаженнях спортсменам будь-якого рівня підготовки. Українські спортсмени починають більш впевнено виступати на всесоюзних та міжнародних змаганнях, не раз перемагаючи визнаних фаворитів – скандинавів.
Після розпаду Союзу і утворення незалежної держави спортивне орієнтування в Україні, у зв’язку з настанням економічної кризи і різким зменшенням фінансування спортивних закладів, виявилося на межі розвалу. Але всупереч всьому в 1995 році на чемпіонаті світу чернівчанин Юрій Омельченко здобуває для України першу золоту медаль.
З часом, завдяки зусиллям ентузіастів, міжнародні змагання зі спортивного орієнтування завітали і до України. Таким чином етап Кубка світу пройшов в липні 2000 року в Трускавці, а чемпіонат світу відбувся в серпні 2007 року в Києві.
Зараз, через війну в Україні, більша частина держави непридатна для проведення занять та змагань зі спортивного орієнтування. Адже окрім тимчасово окупованих територій, на звільнених ділянках різних областей знаходяться вибухонебезпечні предмети, які ще довго будуть перешкодою для занять улюбленим видом спорту.
Але ми віримо, що незламний дух всіх спортсменів-орієнтувальників дозволить швидко адаптуватись до вимушених новостворених умов для спортивного орієнтування та вже в скорому майбутньому у нас з’являться нові чемпіони на міжнародній арені.